Bublina na kryptoměnách splaskla. Celková tržní hodnota virtuálních měn se od ledna snížila o závratné tři čtvrtiny. A mnoho investorů počítá ztráty.

Řečí čísel se celková tržní kapitalizace snížila na současných zhruba 200 miliard USD z 800 miliard, kde byla v lednu. O tom, jak raketový její vzestup byl, vypovídá ovšem údaj z loňského ledna. Kryptoměny měly tehdy celkovou tržní hodnotu pouhých 18 miliard USD.

Pete Roberts z anglického Nottinghamu je jedním z těch, kdo do kryptoměn vložili svoje úspory. V době, kdy trh s kryptoměnami ještě raketově rostl, investoval do několika digitálních tokenů 23.000 USD. O osm měsíců později má jeho investice hodnotu 4.000 USD.

„Děsil jsem se, že promarním příležitost,“ uvedl podle listu The New York Times. „Ztráty jsou takové, že jsem se ocitl prakticky finančně na dně,“ říká také britský investor. Ten nyní čerpá z toho mála, které mu zbyly na bankovním účtu. Za chybu prý bude platit několik let.

Trhy s virtuálními měnami si svoje vrcholy a dna hledaly už dříve. Propad, jaký zažily tentokrát, by ale mohl být trvalejšího rázu, na příklad pokud jde o přijetí této technologie širší veřejností. Na růžích nemá idea šířeji používaného bitcoinu ustláno ani v investičním světě: pokus otevřít dva veřejné obchodované fondy (ETF) na bitcoin americké regulátory zatím moc nenadchl. Už tento týden bychom ale mohli znát rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) ohledně dvou jiných ETF na bitcoin, které mají odlišnou architekturu než oba jejich rozpačití předchůdci.

Osmadvacetiletý Pete Roberts není jediným, kdo se nechal zlákat vidinou rychle vydělaných peněz. O rok starší Charles Herman z amerického Charlestonu začal být kryptoměnami posedlý loni v září. Teď mu ale připadá, že hrou s nimi promrhal 10 měsíců života. Oněch zhruba 4.000 USD, které do ní vložil, se mu v podstatě podařilo dostat zpátky.

Je těžké zjistit, kolik investorů do kryptoměn může být po prudkém pádu v červeném. Ti, kdo nakupovali ještě před vypuknutím kyberhorečky, na tom mohou být stále lépe. To už ale nemusí být pravda třeba u nových klientů start-upu Square nebo platformy pro obchodování s kryptoměnami Coinbase. Přes mobilní aplikaci od Square bylo možné nakupovat bitcoiny teprve od loňského listopadu. Pokud je tedy lidé někdy během posledních devíti měsíců nakoupili a nadále drží, musejí být v mínusu. Coinbase, což je největší taková platforma pro kryptoměny ve Spojených státech, narostl počet zákazníků od loňského října do letošního března na dvojnásobek.

Ještě horší může být situace v Asii. Některé největší burzy v Jižní Koreji dokonce během kryptoměnovéhošílenství otevřely kamenné pobočky pro ty, kterým se z nějakého důvodu nechtělo nakupovat virtuální měnyonline. Minulý týden přišel do jedné z nich uprostřed dne jediný zákazník za dvě hodiny.

Co je malé, nemusí být hezké

Zlost mohou vyvolávat hlavně menší virtuální měny, kterých se vynořily stovky. Podnikatelé je prodávali v takzvaných “primárních nabídkách měn” (ICO), na které regulátoři nestihli tolik dohlížet. Z přehřátého trhu to odsávalo peníze od drobných investorů, které končily ve virtuálních měnách jako DentaCoin nebo SpankChain, aniž by ovšem byly jejich investice nějak chráněné. Spousta nově vzniklých tokenů měla fungovat jako platební mechanismus pro nově vznikající software vyvíjený firmami. Skoro žádný ale zatím světlo světa nespatřil. Pokud je tedy nebereme jako nástroj ke spekulacím, jsou teď tokeny bezcenné.

Spekulativní mánie tedy podle některých názorů vyprchala. Podle CoinMarketCap má více než miliardovou tržní hodnotu (v USD) teď už jenom 15 měn. Ještě na počátku ledna jich bylo přinejmenším 39. Na webu DeadCoins.com je možné se podívat, jaké tokeny už nikdo nechce.

Síla bitcoinu?

Samotnému bitcoinu se ovšem až tak drasticky nevedlo. Zatímco jeho menší a ne tak známá virtuální konkurence mohla být až 90 % v mínusu, bitcoin na rekordní maxima ztrácí zhruba 70 %.
List Financial Times poukazuje na to, že dolů se bitcoin začal sunout souběžně s jinou událostí, totiž zavedením termínových kontraktů na bitcoin společnostmi CME Group a CBOE Global Markets. Tradeři tak mohli sázet na to, že bitcoin neporoste věčně. I tak je bitcoin jednou z nejhorších spekulativních sázek roku

 

 

Drž, dostaneš kůži

Řada lidí se svých virtuálních měn nezbavuje. V tokeny a jejich budoucnost coby nového způsobu internetových transakcí věří třeba Tony Yoo, šestadvacetiletý finanční analytik z Los Angeles. Kybernetické investice mu z našetřených peněz odsály něco přes 100.000 USD. Když na tom byl nejhůř, ztrácel jeho holding skoro 70 procent na hodnotě. I tak by ale při současných cenách ještě přikupoval.

Pochopit by ho mohli investoři, kteří se na bitcoin vrhli už před pěti lety. To se cena neznámější virtuální měny poprvé vyhoupla nad 1000 USD. Po býčím trhu následoval krach s více než 80% propadem. Zotavení nakonec přišlo, byť bylo třeba si na něj počkat. I s nedávnými dramatickými ztrátami je teď bitcoin kolem 6500 USD – tedy více než 500 % nad rekordy z roku 2013.

0 komentářů

Napište svůj názor nebo dotaz.

©2019 Mike crypto group - první crypto komunitní web v ČR/SK

Vyplňte údaje a přihlašte se

nebo    

Forgot your details?

Create Account