Co je JPM Coin a jaký vliv má na Bitcoin

 

  Slavnou investiční banku JPMorgan Chase vede Jamie Dimon, který je v kryptoměnové komunitě nechvalně známý svými skeptickými názory k Bitcoinu. Mnohé překvapilo, že se banka najednou rozhodla spustit vlastní digitální měnu.

  Nicméně JPM Coin nenaplňuje stejné kvality jako jiné kryptoměny. Zatímco bitcoinové sítě se může účastnit kdokoli, JPM Coin je vyhrazený pouze pro významné korporátní klienty, kteří jsou schváleni bankou.

  Analytici navíc podotýkají, že JPM Coin nevyužívá pravý potenciál technologie blockchain. Podle nich se jedná spíše o marketingový trik banky, jak oslovit širší masu investorů. Experti se domnívají, že současný nárůst bitcoinu, který vyvolalo oznámení o JPM Coin, může být jen krátkodobý.

Schválení Bitcoin ETF je klíčové

  Těžko říct, kterým směrem se kryptoměna bitcoin bude pohybovat z dlouhodobého hlediska. Ačkoli většina kryptoměnových nadšenců připodobňuje Bitcoin k digitálnímu zlatu, jeho hodnota stále tkví ve vnímání jeho uživatelů.

  To znamená, že Bitcoin může vzrůst zpět na 20 000 dolarů, stejně jako může klesat postupně k nule. Nicméně vyhlídky do budoucna vypadají pro Bitcoin slibně. Vývojáři neustále pracují na zrychlení bitcoinových plateb, zejména s využitím Lightning Network. Americká burza Nasdaq již sleduje cenové indexy bitcoinu i druhé největší kryptoměny ethereum.

  Jedním z klíčových faktorů ohledně růstu kryptoměn bude rozhodnutí amerického regulátora ohledně povolení obchodovaných fondů ETF. Tyto fondy by měly ve svém diverzifikovaném portfoliu i část kryptoměn, takže investoři by nekupovali přímo kryptoměny, ale pouze podíly fondů.

Je JPM Coin skutečnou kryptoměnou?

 

Je velice úsměvné, že šéf J.P. Morganu Jamie Dimon hlasitě kritizoval kryptoměny a bitcoin označoval za podvod, zatímco jeho banka v tichosti připravovala vlastní kryptoměnu JPM Coin, kterou veřejnosti představila minulý týden.

Ale je JPM Coin vůbec kryptoměna? Detaily o ní zatím neznáme, ale technicky vzato asi kryptoměnou je. Je to digitální měna zabezpečená šifrováním.

Z širšího pohledu se ale nejedná o kryptoměnu takovou, jak je známe. J.P. Morgan totiž vytvořil stabilní kryptoměnu krytou americkým dolarem, tak zvaný stablecoin. Je jejím vydavatelem a provozovatelem, takže není decentralizovaná ani obchodovatelná na volném trhu.

Co je ještě podstatnější, je uzavřenost JPM Coinu v rámci systémů banky J.P. Morgan. Ta sice prohlásila, že JPM Coin bude používat i pro mezinárodní převody peněz, ovšem poněkud zaniklo, že mezi svými pobočkami.

Jde o to, že velké banky mají pobočky různě po světě a i pro interní převody mezi nimi musí použít drahý a pomalý SWIFT. JPM Coinem si tak J.P. Morgan odlehčí, vyhne se SWIFTU a v rámci své sítě bude moct dělat transfery levně a rychle. A tím to celé končí, je to interní měna banky.

Nejde tedy o konkurenci bitcoinu, etheru nebo třeba XRP, které jsou decentralizované a obchodované na veřejných burzách. Tyto kryptoměny mají hodnotu samy o sobě, zatímco JPM Coin bude jen digitalizovaný dolar v systémech jedné banky.

Pro J.P. Morgan to řeší řadu problémů, pro zbytek světa žádný, na to jsou tu ostatní kryptoměny.

Své vlastní interní kryptoměny vyvíjejí také například banky Citi, MUFG, Mizuho a SBI. Mezi sebou kompatibilní samozřejmě nebudou a žádná banka nebude chtít používat token jiné konkurenční banky.

Transakce mezi bankovními kryptoměnami pak ale můžou a pravděpodobně budou usnadňovat ostatní kryptoměny, přímo na to dimenzované je XRP. Uvidíme, jak to celé dopadne, ale bankovní pseudo kryptoměny jsou nakonec dobrou zprávou, protože legitimizují kryptoměny v očích široké veřejnosti a urychlují interní převody bank. Ty mezibankovní pak urychlí klasické kryptoměny.

0 komentářů

Napište svůj názor nebo dotaz.

©2019 Mike crypto group - první crypto komunitní web v ČR/SK

Vyplňte údaje a přihlašte se

nebo    

Forgot your details?

Create Account