Nedávná studie vědeckého časopisu Nature Sustainability, která byla publikována 5. listopadu, odhaluje, že těžba kryptoměn spotřebovává více energie než těžba nerostných surovin. Vědci ve studii zkoumali, jaké množství energie spotřebovává těžba kryptoměn ve srovnání s hliníkem, mědí, zlatem, platinou a oxidy vzácných zemin.

Sledovali období od počátku ledna 2016 do konce června 2018 a zjistili, že těžba bitcoinu (BTC), etherea (ETH), litecoinu (LTC) a monera (XMR), která vygenerovala jeden americký dolar, spotřebovala v průměru 17, 7, 7 a 14 megajoulů. Pro srovnání: těžba hliníku, mědi, zlata, platiny a oxidů vzácných zemin produkující jeden dolar spotřebovala průměrně 122, 4, 5, 7 a 9 megajoulů

Spotřeba energie na kryptotěžbu v porovnání se skutečnou těžbou surovin

Zdroj: nature.com

Tyto výsledky ukazují, že těžba nerostných surovin s výjimkou hliníku a některých oxidů je energeticky méně náročná než těžba kryptoměn. Navíc data ukazují, že spotřeba energie u tří ze čtyř uvedených kryptoměn (BTC, ETH a LTC) má tendenci z roku na rok růst. Například bitcoin v roce 2016 potřeboval 17 MJ, aby vygeneroval jeden americký dolar, ale nyní na to už potřebuje 19 MJ.

V této výzkumné zprávě se uvádí, že energetické nároky na získání digitálních měn v hodnotě jednoho dolaru se budou i nadále zvyšovat. Vědci došli k závěru, že během tří let zahrnutých ve studii byla kryptotěžba zodpovědná za tři až patnáct milionů tun emisí oxidu uhličitého.

3 komentáře
 1. Jarda Majer 5 měsíci před

  Mě by zajímalo co tam vše ti vědci s brýlemi za ušima vlastně měřili, zda jen energickou hodnotu elektriky, nebo i energii, která je vynaloženou na dopravu a lidské zdroje… Se mi to zdá nějaké přiřazené za ty jejích uši…

 2. p177c 5 měsíci před

  Luďku, tento článek je (z mého subjektivního pohledu) mnohem lepší, pokud jde o téma energetické náročnosti:
  https://btctip.cz/bitcoin-a-planeta-zeme-jak-je-to-s-ekologickymi-dopady/

  • Autor
   Jose 5 měsíci před

   Děkuji za zpětnou vazbu pane p177c. Mějte pohodový víkend

Napište svůj názor nebo dotaz.

©2019 Mike crypto group - první crypto komunitní web v ČR/SK

Vyplňte údaje a přihlašte se

nebo    

Forgot your details?

Create Account